fbpx

Autoosakonna õpilased ja õpetajad tuunisid Ford Sierra näitusekõlbulikuks

Eesti Rahva Muuseumi uuel näitusel „Ise tehtud Eesti“ on väljas üks kooli jaoks eriline eksponaat – 90-ndate aastate menuauto Ford Sierra, mille tegid näitusekõlbulikuks kutsehariduskeskuse auto osakonna õpetajad ja õpilased.

Juba väärika ajalooga autol oli vaja teha keretöid, puhastada ning sättida elektrisüsteem ümber nii, et tuled ja raadio töötaksid tavaelektri, mitte autoaku pealt. Nii vuraski ühel septembripäeval tulevane eksponaat autotöökotta sisse ning automaalri erialal õppivad Alver Noormägi ja Venno Sellak käärisid käised üles.

„Juhipoolsel küljel olid silmnähtavad augud, lahtine rooste ja pahtlitükid, need lihvisime maha ja remontisime. Edasi tuli värvitavad osad kruntida, siis kanda peale kivikaitse ja peale seda saab värvida,“ selgitasid poisid tööde käiku. Siis tuli aeg välja otsida peen masin nimega spektromeeter, mille abil määratakse õige värvitoon. Ikka nii, et arvuti annab grammipealt kogused, milliseid pigmente värviks kokku segada. Värvimistöid tehti värvikambris, sest selle töö juures lendub üht-teist õhku. Lisaks on kambris võimalik õhku soojendada ning nii värvi kuivamist kiirendada.

Ford Sierra vuntsimine eksponaadiks jätkus ning nüüd lõid käed külge autoosakonna õpetaja Janari Zirk ja autotehnik Aivo Mikk. Kes said nuputada kuidas Sierra esilaternad alati lahkelt säraksid ning autoraadiost kõlaksid ainult 90ndate hittlood. „Oh, tollel ajal kõlas ikka vägev muusika,“ meenutas Aivo Mikk nooruslikke 90-ndaid. Nuputamisele aitas kaasa ka osakonnajuht Silver Sõukand. Siis oli iluhoolduste aeg käes ning auto sise- ja välipesu juures oli ametis terve autohooldajate-rehvitehnikute õppegrupp.

Näitus „Ise tehtud Eesti“ tutvustab Eesti inimeste eraelu ja argipäeva kiirete muutuste ja kohanemise aastatel – kui tänast Eestit üles ehitati. Näitus Eesti Rahva Muuseumis avatakse homme, 4. oktoobril.

Lisainfo:
Silver Sõukand
auto osakonna juht
silver.soukand@khk.eeMärkad veebilehel vigu?