fbpx

Avo Kuusik annab elule värvi

11. detsembril avas Tartu kutsehariduskeskuse töötaja Avo Kuusik Põllu tänava õppehoones oma esimese isikunäituse. Jaanuarist saab Avo õlimaale imetleda ka Kopli tänava infokogus.
Kui igapäevaselt tunnevad kolleegid Avot kui kuldsete kätega töömeest, siis vähem on neid, kes on tuttavad tema kunstiloominguga. Ometi on kinnisvara hooldajana leiba teenival Avol kombeks õhtuti mutrivõti hoopis pintsli vastu vahetada ning sõna otseses mõttes elule värvi anda. Ehkki isikunäituseni jõudis mees alles nüüd, on ta oma töid väiksemas mahus näidanud varemgi: Tartu kunstnike kevadnäitusel, lokaalis Suudlevad tudengid, aga ka piiri taga. Eesti Vabariik 100 projekti raames maalitud portree president Lennart Merist rändas koguni Tartu Linnamuuseumi kogusse.

Joonistamine on Avole alati meeltmööda olnud ja ka hästi välja kukkunud. Ta meenutab, kuidas sõjaväes olles võis ta vihikute kaupa joonistada tuntud näitlejate portreesid – fotosid liikus ju harva ja need olid kõrges hinnas. Hoopis uue hoo sai Avo harrastus sisse 5 aastat tagasi, hooandjateks olid Avo naine ja tütar, kes kinkisid mehele maalikursuse Tartu Rahvaülikoolis. Nagu hobid ikka, võttis maalimine sõrme asemel kogu käe ja üsna pea leidis Avo end, pintsel näpus, juba Robert Suvi maalistuudiost, kus ta käib kord nädalas maalimas tänagi. Suuremaid ja väiksemaid töid on Avol selle aja jooksul kogunenud poolesaja ringis, millest Põllu tänaval on praegu eksponeeritud 33 teost. Kes aga arvab, et Avo koduseinad on oma kätega loodud kunsti täis, see eksib: Avo sõnul seisab suurem osa töödest keldrisse sisse seatud pisikeses stuudios ning seinale on jõudnud vaid mõni üksik maal. Eks kingsepp ole ikka ise paljajalu ja rätsep püksata.

Loomine pole mõistagi tükitöö. Nii ei sünni ka Avo maalid sugugi ühe retsepti järgi või kindla sagedusega. Loomepuhang võib end ilmutada millal iganes ja kus iganes ning nii näevad Avo maalidki ilmavalgust igaüks omal moel. Kord sünnivad need stuudios foto järgi joonistades, teinekord hoopis reisil olles. Maalistuudio seltskonnaga on Avo käinud inspiratsiooni kogumas nii Austrias kui Lõuna-Prantsusmaal. Peamiselt on Avo piltidel kujutatud maastikke ja kauneid loodusvaateid, aga leidub ka portreesid, lilli, loomi ja fantaasiapilte. Ühe maali otsast lõpuni viimistlemiseks kulub Avo sõnul keskmiselt 3 stuudiokorda ehk 10-12 tundi. Teinekord tuleb mõni töö inspiratsiooni puudumisel mõneks ajaks kõrvale panna õiget aega ja meeleolu ootama. Nii on Avol tänagi 3-4 maali kodus lõpetamist ootamas. Olgugi, et maalimine on aeganõudev, on see Avo sõnul hea võimalus võtta aega iseendale ja ülepeakaela süveneda.

Avo esimese isikunäituse taga seisab suuresti hea kolleeg ja kunstiõpetaja Tiiu Vellevoog, kes sai Avo hobile jälile mõned aastad tagasi kutsehariduskeskuses kunstiringi vedades. Avo tuli kunstiringi sooviga akvarelli õppida. Tiiu meenutab, et Avo astus uksest sisse oma pintslitega ning oskas küsida küsimusi, mis panid ka teda õpetajana proovile. Ehkki akvarell Avo südant ei võitnud, oli ta oma hobiga siiski n-ö kapist väljas ning Tiiu eestvedamisel jõudsidki Avo tööd koolimaja seintele.

Alanud aasta osas on Avol juba mitmeid näituseplaane: õige pea võib tema maale leida Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud näituselt „Tartu rahu sünd“ Jaan Poska Gümnaasiumis ning ette valmistamisel on väljapanek Narvas. Avo isikunäitus Põllu ja Kopli tänava hoonetes jääb üles vähemalt jaanuarikuu lõpuni.

Soovime Avole värviküllast ja loomingulist uut aastat!Märkad veebilehel vigu?