fbpx

Soovid töökogemust Euroopast? Hakka ametit õppima!

Õpilaste rändamine pole täna enam teab mis uus teema – ole ainult hea ja otsi omale koht. Tartu Kutsehariduskeskusel on juba sisse tallatud kindlad rajad seniste koostööpartnerite juurde, kuhu on lennutatud sadu õpilasi – on veel vaid üksikud riigid Euroopa kaardil, kuhu Tartu KHK pole jõudnud oma lippu maasse torgata.

Ka õppurid kiidavad välispraktika kogemust.  Üle 99% õpilastest, kes viienädalase välispraktika on läbinud, oleks nõus kohe uuesti analoogset kogemust omandama ja kinnitavad, et Tartu KHK-s omandatu on absoluutselt piisav, et välisriigis tööolukorras hakkama saada. Läbitud õpirännak on hindamatu kogemus ning  ka tööturul annab see kindla eelise koduse praktikakogemusega konkurentide ees, usuvad nad.

Tartu KHK-s IT-süsteemide spetsialistiks õppiv Timo Hipponen käis Deltion College-is Hollandis välispraktikal. Tema sai tuulikutemaal lihvida oskusi klienditoes, praktiseerida riistvara hooldust ja komplekteerimist. Kogu praktika käigus koges Timo tohutut meeskonnatööd ja selle tuge. Lisaks omandas ta hulgaliselt pisikesi nippe, mida igapäevases arvutikasutuses praktiseerida saab ja mis kokkuvõttes hulga aega kokku hoiavad. Timo tõstis esile, et praktika käigus paranes tema inglise keele oskus veelgi ning oli ääretult huvitav näha, kuidas teises riigis mingeid töid tehakse või lahendusi otsitakse. Hoolimata elu ja praktikakoha 15 km pikkusest vahemaast, mida Timo iga hommik ja õhtu Hollandis maha väntas, ei ole tema jutustustest õpirändest võimalik välja lugeda vähematki kahetsust või negatiivset nooti. Ning diil, kuidas Timo suutis majutuskoha perenaisega kokku leppida, et tema ülesandeks oli kord nädalas elamine tolmuimejaga üle võtta ja perenaine seevastu tema riideid pesi, näitab, kui mitmetahuliseks võib kujuneda üks viibimine välismaal. Kui mõnele võib tunduda, et viienädalane aeg kodust eemalolekuks on liiga pikk, siis Timo leidis vastupidiselt, et kodust eemal on parim võimalus just praktikale keskenduda, kuna pole kiusatusi tööde või tegemiste edasilükkamiseks.

Kadri Raudsepp lõpetas enne jaanipäeva Tartu KHK kondiitrieriala ja temal õnnestus kevadel õnnelikult kandideerida Roskilde Danish Meat Trade College-sse Taanis. Kogu praktikaperioodile tagasi vaadates tõdeb ta, et hoolimata viiest pikast nädalast, mil ta oma lastest eemal pidi olema, oli see siiski üks parimaid perioode tema elus. Kadri ütleb, et ilma liialdamata koges ta vau-efekti iga päevi. Sealses ühiskonnas näis iseenesest mõistetav, et õpetajatel oli õpilasete jaoks lõputult aega – aega eksimuse ilmnedes töölõiguga otsast alustada, aega uuesti rääkida, aega uuesti ette näidata, aega küsimustele vastata, aega vilistada või raadio järgi kaasa laulda, aega nalja visata – ehk lihtsalt kogu aeg olemas olla. Ja tooraine puudus ei kimbutanud kordagi. Kahjutundega lisab Kadri, et pagari- ja kondiitrieriala tööohutuse, hügieeni ja normtundide osas on Eestil veel pikk tee käia, kuna Taani töökultuur lähtub sellest, et töötajad püsiksid terved ja elujõulised kõrge eani. Tööohutuse ja töötajate õiguste sisendamine algab juba koolis peale, kus peetaksi kinni kohustuslikest puhkepausidest ning igal õpilasel on kasutada ergonoomiline töötool, mille saab paika sättida just nii, kuidas sul kõige mugavam tööd oleks teha kuni gluteenivaba jahuni välja, sest see tolmab vähem ning seega säästetakse töötaja hingamisteid ja hammaste tervist. Kadri ütles, et temas tekitas kultuurišoki taanlaste rõõmsameelsus ja positiivsus, siiras huvi SINU vastu. Eht-eestlaslikult oli Kadri korduvalt endalt küsinud: “miks nad minuga nii head on?“. Ent sellele olid taanlased juba esimesel päeval ise vastuse andnud: „kui hätta satute, küsige kindlasti abi, sest iga taanlane tunneb end kohutavalt, kui teid aidata ei saa.“

Hotelliteeninduse eriala õpilane Merili Tamm lendas praktikale Tenerifele,  Hotel Playa Real Resort-i. Praktika käigus võimaldati Merilil kogemusi saada pea igas hotelliteenuse etapis. Seega sai Merili numbritube koristada ja pesumajaga suhelda, hotelli restoranis laudu teenindada ja baaris kokteile segada. Suurepärase kogemuse osaliseks sai Merili ka hotelli köögis, kus omandas oskusi erinevate lihade fileerimisel ja võrratu lasanje valmistamisel. Hotelli administraatorina praktiseeris ta kõige igapäevasemaid tegevusi alates chek- in-ide ja check- out-ide tegemisest reketite laenutamiseni välja ja seda terve aeg mitte oma emakeeles. Lisaks usaldati talle vahetuse lõppedes aruande koostamine ning vajalike ettevalmistuste tegemine, et uus vahetus sujuvalt tööd saaks alustada. Merili toob Tenerife hotelli ja koduste hotellipraktikate suurima erinevusena välja töö kiiruse – sealne kogemus õpetas, et kogu aeg oli tohutu kiirus taga ning pidi suutma mitut asja korraga teha, kuid samas ei tohtinud lohakaks muutuda. Samuti oli teistmoodi ka see, et Hispaanias oli igal töölõigul eraldi inimene, samas kui meil vastutab üks inimene mitmete tööülesannete eest. Merili ütleb, et läheks hetkekski kõhklemata uuesti välispraktikale, kui võimalus peaks avanema, sest sai sealt nii palju väärtuslikku erialaselt, tohutu kogemuse ja palju sõpru kogu eluks.

DSC00328 (2)

Taevas Tartu KHK kohal on sissetulevatest ja väljuvatest õpirändajatest kirju ka peagi algaval õppeaastal. Viimati käivitunud õpirändeprojekt „Quality Enhancement of Mobilities using ECVET“ (edaspidi QEME) on saanud rahastuse läbi SA Arhimedes programmi Erasmus +.  Projekti  välispraktika hindamiseks kasutatakse Eestis veel vähetuntud ent Euroopas kasutatavat Euroopa kutsehariduse ja –koolituse arvestuspunktide süsteemi. Õpilase jaoks tähendab see eelkõige seda, et tema viienädalast praktikumi hinnatakse Euroopas kehtestatud standardite järgi. Iga töölõik või õpiväljund saab hinnatud ning kui õpilasel peaks tulevikus tekkima taas võimalus end erialaselt Euroopas täiendada, ei saa kaotsi minna ükski arvestuspunkt.

QEME projekti lisaväärtusena saab õpilane taskusse ka rahvusvaheliselt tunnustatava sertifikaadi, mis annab kindla garantii omandatu kvaliteedis nii meil kui mujal edasi õppides või tööle kandideerides. Tartu KHK kasuks otsustajal on juba pool õpirände piletit taskus – anna vaid ise õpingutele hoogu ja ära kandideerimistähtaega maha maga!

Lisainfo:

Andrei Atškasov
rahvusvaheliste suhete koordinaator
E-post: andrei.atskasov@khk.ee
Tel: 736 1894Märkad veebilehel vigu?