fbpx

Tartu Kutsehariduskeskuses avatakse mitmeid uusi erialasid

Kuigi Tartu Kutsehariduskeskuses saab õppida üle 50 erineva ameti oskusi,  avatakse sel aastal mitu uut eriala lisaks.  

Täiesti  uus on väikemasina-, mootor ja jalgrattatehniku eriala, mida  juhtivõpetaja Indrek  Einasto sõnul  pole seni õpetatud.  „Oleme kaardistanud üle 100 ettevõtte, kes on püstihädas, sest ei leia inimesi kes oskaks remontida ja hooldada murutraktoreid ja –niidukeid aga ka ATVsid, mootorrattaid, rollereid ja muud väiketehnikat.  Enamus praegusi tegijaid on iseõppijad, kes on  näiteks motospordiga tegelenud ja kel on suur armastus tehnika vastu,“ sõnas motofanaatikust Einasto,  kes lisaks õpetamisele  hooldab  mitmete tippsõitjate tsiklite mootoreid ja vedrustust, sealhulgas ka mootorrataste mäkketõusu Euroopa meistri  masinat.

„Väiketehnika ja eriti mototehnika on nii komplitseeritud, high-tech ala, kuhu ootan õppima sõna otseses mõttes pühendunud noori.  Seda tööd ei saa ükskõikselt teha,“ ütles Einasto.  Eelnev automehhaaniku   kogemus pole vajalik, sest väiketehnika  on nii erinev. Lisaks avatakse ka veoauto-ja bussitehniku eriala  neile, kelle kireks on hoopis suuremad masinad ja mootorid.

Tehnikahuvilisi oodatakse ka turvasüsteemide tehniku oskusi omandama. Tegu on töökohapõhise õppega, mis tähendab, et üks kolmandik õppest  toimub koolis ja kaks kolmandikku  töökohal. Töökohapõhise õppe koordinaatori Sigrid Ester Tani sõnul on kooli  partneriteks Eesti juhtivad turvafirmad, kelle valvata on ka riikliku tähtsusega objektid. “ Turvasüsteemide tehniku  ülesandeks on ehitada, seadistada ja hooldada turvasüsteeme alates läbipääsusüsteemidest kuni videovalveni välja. Tegemist  nõutud ja kiiresti areneva valdkonnaga, kus tööd tuleb pigem juurde,“ selgitas ta.  „Eelistame õppijaid, kellel on varasem elektriku või IT-süsteemide alane haridus või töökogemus, sest turvasüsteemide tehniku töö hõlmab  mõlemaid tahke,“ lisas Tani.  Töökohapõhises õppes  saab õppida ka müügikorraldajaks ning arhiivikorrastajaks.

Päris uus on kutsehariduskeskuses ka kütte- ja  jahutussüsteemide lukksepa  eriala.  Kutseõpetaja Kalmer Kollom selgitas, et hoonete küttesüsteemid lähevad aina keerukamaks ning nende paigaldajaid ja hooldajaid tegelikult napib. „Õpetame juba tulevikutehnoloogiat, sest lisaks traditsioonilistele kaugküttesüsteemidele tuleb tehnikul tunda ka arenevaid maa- ja päikesekütte süsteeme, ta peab oskama  süsteeme paigaldada, teha  torutöid, seadistada agregaate ja süsteeme  hooldada,“ rääkis ta.  „Ootame õppima kõiki, kes tahavad areneda ja saada oma valdkonnas nõutud spetsialistideks,“ ütles Kollom ja lisas, et tehniline taip ja reaalainetes orienteerumine tulevad kasuks.

Väikeettevõtja eriala on aga mõeldud neile, kes juba on ettevõtjad  või alustavad oma äriga. Õpetaja  Külliki Vaske sõnul  pakub kool alustavale ettevõtjale vajalikke ettevõtlusalaseid teadmisi aga ka nõu ja abi. „See on nagu kompass, et kindlalt rajal püsida  ning padi, et komistamine ja kukkumine haiget ei teeks,“  kirjeldas  ta.  Õpingute käigus saadakse ülevaade kõigist ettevõtte tegevusega seotud valdkondadest, olgu selleks tootmine, personalitöö, turundus, logista  või muu. Et väikeettevõtja õpingud toimuvad sessioonidena, siis saab mugavalt oma ettevõtluse ja õpingud ühitada. „Ootame väikeettevõtjaid, kes on hakkajaid ja tegutsemishimulised, kes mõtlevad suurelt ning  soovivad oma tuleviku siduda ettevõtlusega,“ sõnas  Vaske.

Esmakordselt avatakse ka meisterkondiitri eriala, kuid meisterkondiitriks ei  sünnita, vaid arenetakse. „Tegu on jätkuõppega, mis eeldab omandatud  kondiitri haridust  või vähemalt viie aasta pikkust töökogemust. „Meisterkondiitri  kutse on kutsehariduse kõige kõrgem, ehk viies  tase ning õpingute käigus omandataks nii tootmise planeerimise ja juhtimise kui ka uute toodete arendamise oskusi,“ sõnas toiduainete tehnoloogia osakonna juht Merle Truupõld. „Õppima ootame töötavaid  kondiitreid ning seetõttu on õpingud planeeritud sessioonidena,“ lisas Truupõld.

Dokumentide vastuvõtt Tartu Kutsehariduskeskusse algab 20. juunil ja kestab kuni 5. augustini. Tutvu kõikide erialade ja sisseastumistingimustega:  khk.ee/vastuvott.eeMärkad veebilehel vigu?