fbpx
Leidsid vea?
Tagasi

Täiskasvanutel nüüd muretum ümber õppida, sest Töötukassa toetab stipendiumiga nii töötavaid kui töötuna registreeritud aegunud oskustega inimesi. Igakuise toetuse suurus 2021. aastal on 292 eurot, millelt peetakse kinni tulumaks.

Stipendiumiga toetatakse eelkõige nende erialade omandamist, mille järele on kasvav vajadus ja kus ei ole piisaval hulgal sobilike oskustega töötajaid. Nii näiteks toetatakse tehniliste oskuste omandamist. „Tööstusseadmete operaatoritest on suur puudus,“ kinnitab Triin Ploompuu Eesti Masinatööstuse Liidust. „Metall ei tundu noortele väga atraktiivne, aga see on tekitanud olukorra, et neid inimesi on vähe. Seal tekib palgaralli ja spetsialistide üle ostmine. Pealegi pole tööstus kriisis väga kannatanud, inimesi värvatakse juurde. Aga näiteks CNC operaatoreid on keeruline leida,“ kirjeldab Ploompuu.

Tartu Kutsehariduskeskuse talvise vastuvõtu erialade seas on õige mitu tööstustes nõutud eriala, mida Töötukassa toetab. Õppida saab näiteks CNC-puidutöötlemiskeskuse operaatori eriala, kus kuue kuu jooksul peamised oskused selgeks saab õppida. Aastasel CNC.metallilõikepingi operaatori erialal saab spetsialiseeruda nii treipingi kui freespingi operaatoriks. Juba metallitööstuses töötavaid inimesi oodatakse aga ennast täiendama eelkõige juhtprogrammide koostamise osas.

„Koolil on suurepärased CNC-pinkide simulaatorid, kus saab õppida erinevaid programmeerimiskeeli ja astuda nii oma oskustes pika sammu edasi,“ kinnitas tehnikaosakonna juht Ülo Ramp. „Tehniliste erialade omandamist peaks hõlbustama ka paindlikud õppevormid, mis võimaldavad töötamist ja õppimist ühitada. Koolis tuleb käia umbes 1/3 kogu õppemahust, suurem osa tööst tuleb teha iseseisvalt ja praktikal ettevõttes,“ lisas ta.

Ka toitlustuskorralduse eriala õpinguid toetab Töötukassa. See eriala sobib nii kogemustega kokkadele enesetäienduseks kui ka neile, kel kokatöös tahavad edasi liikuda.

Õnneks pole täiskasvanute seas ümberõppimine enam kuigi haruldane. Mõned lähevad teisele ringile, et töötada erialal, millest nad on juba lapsepõlves unistanud. Teisi motiveerivad ümber õppima paremad töö- ja palgapakkumised teistes sektorites. Kahtlemata on töö kaotanud või töö kaotamise riskis olevatel täiskasvanutel abi igakuisest Töötukassa stipendiumist.

Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre soovitab kõigil õpihuvilistel uurida, kas ka neil oleks võimalik saada tasemeõppetoetust. “Kui jah, siis tuleks toetuse saamiseks teha avaldus enne õppurite nimekirjade kinnitamist, seda on mugav teha läbi e-töötukassa,” ütles Andre.

Lisainfo
Roveena Kapp
karjäärinõustaja
roveena.kapp@khk.ee